Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti
tarafından finanse edilmektedir.

Denizli Mermer Sektörünün Kaliteli Mesleki Eğitim İhtiyacına Çözüm için Ortak Adımlar
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER
Proje Ortağı  
“DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR” PROJESİ SON
01 Eylül 2015 Salı

Denizli Sanayi Odası, “Denizli Mermer Sektörünün Kaliteli Mesleki Eğitim İhtiyacına Çözüm için Ortak Adımlar” Projesi’nin kapanış etkinliklerinde sona gelindi.

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde, ‘Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Hibe Programı’ kapsamında finanse edilen proje, 12 ay sürdü. Denizli Sanayi Odası projede, Denizli’de, mermer sektörü temsilcileriyle mesleki eğitim arasındaki etkileşimin güçlendirilmesi yoluyla, sektörün işgücü ihtiyaçlarına yönelik mesleki ve teknik eğitimin içeriğinin sektöre daha uyumlu hale getirilmesine katkı sağlamak ve önemi konusunda farkındalık yaratmak için bir dizi çalışma gerçekleştirdi.

Denizli Sanayi Odası, 19 Ağustos 2015, Çarşamba günü Forum Çamlık Demokrasi Giriş Alanı’nda proje stantı açarak kapanış etkinliklerine başladı. Stantta proje öykü filmi ve kamu spotunun gösterimi yapıldı. Çok sayıda ziyaretçiye projeyle ilgili bilgiler veren proje çıktılarını paylaşan DSO ekibi, projeye ait kalem, t-shirt, şapka, bloknot gibi promosyon malzemeleri ve projenin anlatıldığı yayınlar dağıttı.

Kapanış etkinlikleri, 20 Ağustos Perşembe günü Dedeman Park Otel’de organize edilen kapanış toplantısıyla devam etti.

Projenin sonuçlarının paylaşıldığı ve konusunda uzman konuşmacıların katılımıyla mesleki eğitimi, sektörlerle etkileşimini ve mermer sektörüyle uyumlaştırılması konularının tartışıldığı “Proje Kapanış Toplantısı” iki oturumdan oluştu ve toplantıda, mermer sektörü ve nitelikli eleman ihtiyacı da ele alındı.

EĞİTİMİN ÖNEMLİ OLDUĞUNUN BİLİNCİNDEYİZ

Kapanış toplantısının açılış konuşmasını yapan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin eğitim olduğunu, DSO olarak da eğitimi son derce önemsediklerini dile getirdi. Eğitimin beşikten mezara şart olduğunu ifade ederken, daha bilinçli ve bilgili, konusuna hakim insanların yetiştirilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Sanayi alanında kurumsallaşmanın önemine değinen Keçeci, sözlerine şöyle devam etti: "Biz geriye dönüp baktığımızda sanayileşmemizin 40 yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyebiliriz. Almanya’ya bakarsak, sanayileşmenin başlangıcı 200 yıl öncesine dayanıyor. Dolayısıyla onlar sanayilerini kurumsal hale getirmişler. Kabul etmemiz gerekir ki biz henüz işlerimizi el yordamı ile görüyoruz. İşlerimizi yeni yasalara adapte etmeye çalışıyoruz.”

Keçeci, kapanışı yapılan projenin odaklandığı mermer sektöründe eğitim ihtiyacına da değindi. “Mermer sektöründe de eğitimin çok önemli olduğunu biliyoruz. Mermer sektörü son 10-15 yıldır parlamaya başladı. Mermer, yeraltından çıkardığımız servetimizdir. Bu zenginliğimizin değerlendirilmesi ve katma değeri olan bir ürün haline getirilmesi vatandaşlık görevimizdir.  Bu işin en önemli sıkıntılarından biri olan eğitim ihtiyacının çözümü için biraz bile katkımız olduysa bundan gurur duyarız. Sektörü bir adım öteye götürebilirsek ne mutlu bize. Projede görev alan öğretmenlerimizi ve işletmecilerimizi bize bu konuda örnek olabilecek ülkelere götürdük. Bu projede katkısı ve desteği olan herkese teşekkürü bir borç bilirim.” diye konuştu.

BÖYLE PROJELERE DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Denizli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ragıp ÇELİK, “Projenin tüm çalışmalarını incelediğimde, kaliteli eğitim sağlama ve nitelikli eğitimci yetiştirme açısından Denizli’de ilk kez bu alanda ihtiyaç analizi yapıldığını görüyorum. Projenin bu anlamda bize ışık tuttuğunu kalben söylemek istiyorum. Böyle projelere destek vermeye hazırız. Bizi bu projede sanayiciyle bir araya getirdiğiniz için teşekkür ederiz.” dedi.

MESLEKİ EĞİTİM AKADEMİK EĞİTİM KADAR ÖNEMLİ

MESS Eğitim Vakfı Genel Müdürü Dr. Necdet KENAR, “Mesleki ve teknik eğitim gerçekten önemli.  İşletmelerin verimliliği arttırmak açısından, nitelikli iş gücüne ihtiyacı var.  Mesleki ve teknik eğitim işgücümüz açısından da önemlidir. Çünkü işgücümüz mesleki eğitimle beceri kazanarak istihdam edilebilirliklerini arttırırlar. Toplumumuz açısından da değerlidir. Çünkü mesleki ve teknik eğitim açısından gelişmiş bir toplumda istihdam oranı daha yüksektir ve fakirlik daha azdır. Bu yüzden, mesleki eğitim de akademik eğitim kadar önem taşıyor. Bizim şirketlerimiz meslek lisesi mezunu bulmakta zorlanıyor.  Türkiye’nin hedefleri ve içinde bulunduğu bir durum var. Bir de çıkış yollarımız var. Bunu nasıl yapmalıyız? Mevcut ve gelecekteki işgücü analizlerimizi yapmalıyız? İŞKUR, özel sektör ve üniversite ile birlikte yapmalıyız. Bunu sektörlerimiz ve ülkemiz için yapmalıyız. Türkiye sanayileşme stratejisine uygun beceri stratejisinin belirlenmesi lazım. Ne kadar plan yaparsanız yapın işgücü piyasası çok hızlı değişiyor. Temel beceriyi çok iyi verebilirsek okullardan mezun olan öğrencilerimiz hayatın her alanında başarıyı yakalayacaklardır.” şeklinde konuştu.

Toplantıda Doç Dr. Elif Hatun KILIÇBEYLİ “Türkiye ve AB’de Kaliteli Mesleki Ve Teknik Eğitimde Farkındalık Geliştirme” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Toplantının ikinci oturumunda söz alan Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Mermer Doğaltaş Daire Başkanı, Eyüp YADİGAR işadamlarından ve eğitmenlerden gelen soruları cevapladı.

Kapanış toplantısı sonunda projede emeği geçen herkese plaketleri takdim edildi.

Kamu Spotu
Projenin Öyküsü
Nitelikli İşgücü İhtiyaç Analizi
Proje Kitapçığı
Proje Broşürü
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER
                             
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04